PAYLAŞ

Bu yazımızda bilgisayarınızda bulunan donanımların(ekran kartı, hard disk vb.) sürücülerini(driverlarını) nasıl güncelleyebileceğinizi anlattık.

İlk Olarak Sürücü(Driver) Nedir?

Sürücü(Driver), bilgisayarınızın bünyesinde bulundurduğu donanım parçaları ile iletişim kurmasını sağlayan bir yazılımdır. Sürücüler olmadan, bilgisayarınıza bağlı olan donanımlar düzgün çalışmayabilir. Bunun için bilgisayarınıza bu parçaları tanıtmanız gerekmektedir. Bu işlemi gerçekleştirmek içinde o parçanın sürücüsünü(driverını) yüklemeniz gerekiyor. Yani bir nevi kullanma kılavuzu da diyebiliriz.

Drive(Sürücü) Nasıl Güncellenir?

  1. İlk olarak bilgisayarınızdan “Aygıt Yöneticisi” bölümüne giriş yapın.
  2. Bunun için (eğer Windows 7 – 8 – 8.1 – 10 kullanıyorsanız) arama bölümüne “Aygıt Yöneticisi” yazmanız yeterli.
  3. Sonrasında açılan bölümden sürücüsünü güncellemek istediğiniz donanımı seçin ve üzerine sağ tıklayın.
  4. Açılan bölümde bulunan “Sürücüyü Güncelleştir” butonuna tıklayın.
  5. Sonrasında açılan bölümden, yüklemek istediğiniz sürücü bilgisayarınızda mevcut ise “Sürücü Yazılımı İçin Bilgisayarımı Tara” seçeneğine tıklayın. Eğer mevcut değil ise, “Güncel Sürücü Yazılımını Otomatik Olarak Ara” seçeneğine tıklayın.

Yukarıda anlatmış olduğumuz işlemi uygulayarak, bilgisayarınızda bulunan driverları(sürücüleri) güncelleyebilirsiniz. Eğer herhangi bir aşamada takılırsanız, aşağıdaki yorum bölümünden bize ulaşabilirsiniz.

Özet
Driver(Sürücü) Güncellemesi Nasıl Yapılır?
Yazı Adı
Driver(Sürücü) Güncellemesi Nasıl Yapılır?
Açıklama
Bu yazımızda bilgisayarınızda bulunan donanımların(ekran kartı, hard disk vb.) sürücülerini(driverlarını) nasıl güncelleyebileceğinizi anlattık.
Yazar
Yayıncı
Hata Çözüm
Yayıncı Logo

3 YORUMLAR

  1. 5 6 yıl once aldığım bir laptopum vardı driver güncellemeleri beni delirtiyordu. ilk format sonrası driverları internet üzerinden ara ara bir turlu bulamaıdm. buldugumuda pc kabul etmedi. ne uğrasmıstım.

  2. Az önce format attım ardından oyun yükledim. Driver yüklemem gerektiği yazıyordu. Sayenizde driver yüklebildim.

  3. Driverlarımın tamamının yüklü olduğunu düşünüyordum. Meğer ara sıra güncellemek gerekiyormuş. Sorun çözüldü istediğim oyunu oynayabiliyorum artık. Teşekkürler.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here