PAYLAŞ

Bilgisayarınızın klavyesi üzerinden herhangi bir şey yazmak istediğiniz zaman klavyenin dilinin siz farkında olmadan değiştiğini görebilirsiniz. Bizde bu yazımızda tam olarak bunun çözümünü anlattık.

Bilgisayarınız üzerinden herhangi bir şey yazmak istediğiniz zaman klavyenin dilinin değiştiğini ve bununla beraber istediğinizi yazamadığını görebilirsiniz. Birde acilen onu yazmanız gerekiyorsa, iyice sinirlendirebiliyor. Bazen klavye otomatik olarak “İngilizce” veya başka bir dile geçiş yapabiliyor. Örnek olarak;

Türkçe karakter tuşlarına (ç,ö,ü,i,ğ) bastığınız zaman bu harflerin yerine farklı harf veya sembollerin çıktığını görebilirsiniz.

Klavyenin Dili Otomatik Değişiyor Hatası Nasıl Çözülür?

(Windows 10 işletim sistemi üzerinden anlatılmıştır.)

 1. İlk olarak görev çubuğundaki(ekranın altındaki başlat ikonunun bulunduğu yer) arama butonuna tıklayın ve “Denetim Masası” yazın ve “Enter” tuşuna tıklayın.
 2. Açılan ekrandan “Saat, Dil ve Bölge” seçeneğine tıklayın.
 3. Sonrasında “Dil” seçeneğine tıklayın. Karşınıza bilgisayarınızın dilini değiştirebileceğiniz sayfa gelecektir.
 4. Açılan sayfanın sol tarafındaki menüde yer alan “Gelişmiş Ayarlar” seçeneğine tıklayın.
 5. Buradaki ayarlar alttaki gibi olmalıdır:
  • 1-) Dil listesini kullan (Önerilen)
  • 2-) Türkçe, Türkçe Q veya Türkçe, Türkçe F
  • 3-) Otomatik Öğrenmeyi kullan (Önerilen)
 6. Sonrasında klavyenin otomatik olarak dil değiştirmesini engellemek için aynı bölümde orta kısımlarda bulunan “Dil çubuğu kısayol tuşlarını değiştir” seçeneğine tıklayın.
 7. Açılan ekrandan “Tuş sırasını değiştirin” seçeneğine tıklayın ve “Atama Yapılamadı” seçeneğini seçili konuma getirin.
 8. Son olarak “Tamam” butonuna tıklayarak, yaptığınız değişikliği kaydedin.

Yukarıdaki işlemi aynı şekilde uyguladığınız zaman klavyenin otomatik olarak dil değiştirmesi sorununu çözmüş olacaksınız. Eğer hala aynı hatayı alıyorsanız, aşağıdaki yorum bölümünden bize ulaşabilirsiniz. Ekibimiz size özel bir çözüm yolu üretecektir.

3 YORUMLAR

 1. Klavyemin dili sürekli değişiyordu bir türlü düzeltemedim çıldırmak üzereydim cidden. Sayenizde sorunu çözebildim.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here