PAYLAŞ

Bu yazımızda Samsung Galaxy S8 cihazın gerçekleşen, telefonu aldıktan belli bir süre sonra kenarlarında beyaz rengin kırmızıya dönmesi hatasının çözümünü anlattık.

Samsung Galaxy S8, kutusundan çıkarıldıktan belli bir süre sonra kenarındaki beyaz rengi kırmızı tonlarında bir renge dönüşebiliyor. Genellikle bütün Galaxy S8 kullanıcıları bu hata ile karşılaşıyor. Bu durumla karşılaşmamak veya karşılaştığınızda çözebilmek için aşağıda yazmış olduğumuz yönergeleri takip edin.

Samsung Galaxy S8 Kırmızı Ekran Hatası Nasıl Çözülür?

  • İlk olarak cihazınıza gelen bütün yazılım güncellemelerini kurun.

Sonrasında sorun hala devam ediyor ise;

  • Telefonunuzdan “Ayarlar > Ekran > Ekran Modu” bölümüne ilerleyin ve karşınıza çıkan menüden “Gelişmiş Seçenekler” bölümüne tıklayın.
  • Açılan bölümde alt taraflarda bulunan “Ekran Kenarı Renk Dengesi” seçeneğine tıklayın ve oradan istediğiniz renk tonunu seçin. Sonrasında ekran kenarlarını optimize edin.
  • Bu işlemden sonra telefon, birkaç kere kendini yeniden başlatacak ve işlem tamamlanmış olacak.

Not: Yukarıdaki işlemleri uyguladıktan sonra çok az da olsa kırmızı renk ortaya çıkıyorsa, renk tonu menüsünde kırmızı rengini biraz kısmayı deneyebilirsiniz.

Yukarı anlatmış olduğumuz yöntem sayesinde Samsung Galaxy S8 cihazlarında meydana gelen kırmızı ekran hatasını çözüme kavuşturabilirsiniz. Eğer hala aynı hatayı almayı devam ediyorsanız, aşağıdaki yorum bölümünden bize ulaşabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here