PAYLAŞ

Bu yazımızda Linux tabanlı olarak çalışan Ubuntu işletim sistemine “.deb” uzantılı dosyaları nasıl yükleyebileceğinizi anlattık.

Linux, Android gibi dünya üzerinden en çok kullanılan işletim sistemlerinin tabanlarını oluşturan bir işletim sistemidir. Bu kadar çok kullanıcıya sahip olduğu için hakkında merak edilenler de bir o kadar çok oluyor. Bizde bu yazımızda sizlere “.deb” uzantılı dosyaları terminal kullanarak Ubuntu‘ya nasıl yükleyebileceğinizi anlattık. Aşağıdaki adımları izleyerek, işlemi kolayca halledebilirsiniz.

“.deb” Uzantılı Dosyalar Nasıl Yüklenir?

“.deb” uzantılı dosyayı terminal kullanarak yükleyebilmek için aşağıdaki kodu kullanacağız.

“sudo dpkg -i dosyaismi.deb” (dosyaismi yazan yere sizdeki .deb uzantısına sahip dosyanın adını yazın.)

  • İlk olarak .deb uzantılı dosyanın nerede olduğuna emin olun.
  • Dosyanın nerede olduğunu belirledikten sonra terminal programını açın.
  • Terminali açtıktan sonra bulunduğunuz dizindeki dosyalara göz atın. (“Is” komutunu kullanabilirsiniz.)
  • Yüklemek istediğiniz “.deb” uzantılı dosyanın masaüstünde olduğunu düşünerek “cd Desktop” komutu ile o dizine geçiş yapın.
  • Açıldıktan sonra masaüstünde bulunan dosyalara bir kez daha bakın. Yani orada olduğuna emin olun. (“Belirtilen konumda dosya bulunamadı.” hatası ile karşılaşmamak için.)
  • Sonrasında yükleme işlemini başlatmak için, terminale “sudo dpkg -i dosyaismi.deb” komutunu yazın ve enter tuşuna tıklayın.
  • Bu komutu yazdıktan sonra sizden oturum şifrenizi girmenizi isteyecektir. Şifreyi girdikten sonra enter tuşuna basarak, şifreyi onaylayın.

Yukarıda işlemleri sırasıyla uyguladığınız zaman sorunsuz bir şekilde “.deb” uzantılı dosyasınızı Ubuntu işletim sistemini kullanan cihazınızı yükleyebilirsiniz. Eğer yükleme işlemini yaparken bir hata ile karşılaşırsanız, aşağıdaki yorum bölümünden bize ulaşabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here